Miért olvassunk mondókákat a legkisebbeknek?

Az olvasásnak rengeteg pozitív hatása van, számos dolgot kiválóan fejleszt. Éppen ezért már csecsemő kortól nagyon fontos, hogy rendszeresen olvassunk meséket a kisbabának. Bölcsis és óvodás kortól a meséken kívül, a mondókákról se feledkezzünk meg. A mondókák ugyanis fejlesztik a képzelőerőt, segítenek abban, hogy a kicsik megismerkedjenek a világgal, a természettel, valamint az állatokkal. Nem mellesleg a saját anyanyelvüket is erősítik. A kicsik jellemzően teljesen odáig vannak a dallamos szövegekért, ezáltal csak úgy szívják magukba a tudást.

A mondókázás fejlesztően hat.

Milyen előnyei vannak  még a mondókáknak?

Nagy szerepük van a beszédfejlesztésben, de sokszor más interakciókkal is kiegészülnek, például simogatással, szeretgetéssel, öleléssel és ezek mindegyike támogatja a személyiségfejlődést. A ritmusos szövegeket a legkisebbek könnyebben, játékosan megértik, így az ismeretek egyszerűbben rögzülnek, de jobban fejlődik az emlékezőtehetség is. Ölbéli játékokat igazából már fél éves kortól lehet végezni, arról nem beszélve, hogy az anyukák hangja mindig megnyugtatja a picit. Az viszont nem mindegy, hogy miként mondjuk el vagy adjuk elő az adott mondókákat.

Milyen technikát alkalmazzunk mondókázásnál?

Kerüljük a monoton hangszínt, amit elképzelhető, hogy a kicsi észre sem vesz. Célszerű az egészet halk, lágy hangszínben elkezdeni, lehetőleg sejtelmesen és javasolt fokozatosan gyorsítani a tempón, illetve ennek ütemében emelni a hangszínt. A mondókázást a legjobb huncutkodva befejezni. A mondókák nagyjából 15-20 szavas versikék, amelyek kellemes élményt nyújtanak. A mondókák tehát akkor a leghatásosabbak, ha valamilyen játékkal vannak párosítva. A játékba érzelmet is bele kell csempészni, így könnyebben ismerkedik meg a tempóval, ritmussal, hangszínnel és hangerővel. Mondókák és kis versek babáknak számos könyvben megtalálhatóak, még az interneten is bőven találhatunk mókásabbnál-mókásabb típusúakat.