Ismerjük meg a fém lézervágás folyamatát!

A fém lézervágás folyamata egy gyors és rendkívül precíz lemezmegmunkálást tesz lehetővé. A technológia több mint egy évszázaddal ezelőtt született Albert Einstein tervei alapján. A matematikus-fizikus zseni ekkor még csak papíron vázolta fel az elméleti hátterét, és több mint ötven évet kellett várni, amíg egy bizonyos Messer Griesheim a gyakorlatba át tudta ültetni a neves feltaláló gondolatait. Ekkor született meg az első olyan CNC gép, amely lézer segítségével tudja elvágni a munkalapokat.

A lézervágás technológiája sokoldalú.

Milyen fő típusai vannak a folyamatnak?

A lézeres anyagszétválasztó berendezések az elmúlt évtizedekben egyre gyorsuló ütemben fejlődtek. Ma már három fő típusát különböztetjük meg: az oxidációs, olvasztós és szublimációs eljárásokat. Mindegyikben közös, hogy rendkívül nagy sebességű és pontosságú vágást tesznek lehetővé, a munkadarabok előállítása olcsón történik, és a fém lézervágás során gyakorlatilag nem keletkezik sorja, így a maradványdarabokkal sincs teendő. Lézervágással jellemzően szerkezeti acélokat, különböző lemeztáblákat, csöveket, valamint idomokat darabolnak fel, azonban egyedi ajándéktárgyak készítéséhez is használják.

Munka közben különösen figyelni kell a biztonsági előírások betartására, hiszen egy ilyen nagy teljesítményű gép komoly sérüléseket okozhat, amelyek maradandó károsodást is okozhatnak a kezelőjükben. A szemmel nem látható lézer fénye szinte azonnali vakságot okoz, amennyiben szemet világít meg, de a megmunkálás során keletkező szálló fémpor a tüdőt károsíthatja. Éppen ezért ezeket a CNC gépeket ma már úgy gyártják a cégek, hogy az emberre a lehető legkevésbé legyenek veszélyesek.