Milyen állatok alszanak téli álmot?

Bizonyos állatfajok úgy vészelik át a telet, hogy téli álmot alszanak és vannak, akik melegebb vidékre költöznek ezidő alatt. A madarak is azért mennek melegebb tájakra, hogy kellő táplálékhoz jussanak. Az ízeltlábúak, hüllők, kétéltűek olyan rejtekhelyeket keresnek maguknak, ahol ideális számukra a hőmérséklet, végül lemerevednek. Ebben az állapotukban az életfunkciójuk is nagyban lecsökken. A rovarok többnyire üres hassal térnek nyugovóra, míg a hüllők úgy, hogy előtte meglehetősen jól laknak és a téli álom ideje alatt szépen lassan, fokozatosan emésztik meg a táplálékot, hogy tavaszig kitartson.

Bizonyos állatok télen téli álmot alszanak.

Az emlősök körében szintén megoszlik, hogy melyik állat, hogyan alszik. Itt is vannak, akik sok ételt halmoznak fel, de akadnak, akik néha felébrednek, hogy egyenek, ilyenek például a mókusok is. Az ürge, a pele és a sün az egész időszakra vonatkozóan hibernálja magát és a nyáron felhalmozott zsírréteget  emésztik fel. Némely fajra jellemző, hogy csoportosulnak a téli álom idejére, ez azért is jó, mert tudják egymást melegíteni.

Mi történik miközben hibernálják magukat?

Ha már meg van a legideálisabb hely az álomra, akkor a testhőmérséklet szabályozásáért felelős központ átalakul, és az állat apránként kezd kihűlni. A folyamat addig tart, amíg el nem éri a test azt a hőmérsékletet, ami elegendő az alváshoz és a megfagyás veszélye sem fenyeget. Az élőlények ebben az állapotukban teljesen olyanok, mintha tetszhalottak lennének. A hőjük nagyjából akkora, mint a környezetüké, de fagypont alá soha sem megy. Szívverésük és légzésük egyaránt lecsökken a téli álom alatt, sőt igazából minden szervük működése lelassul. Az idegrendszerük is megpihen, hiszen a sötét helyeken csekély inger éri őket.

A medvék is néha-néha felébrednek a hosszú alvásból és, ha tavasszal még nem elégedettek az időjárással, akkor visszafekszenek.