Fizettünk érte, mégsem használhatjuk: digitális jogok védelme

    Tegyük fel, hogy veszünk egy okostévét, majd három nap múlva a gyártó bejelenti, hogy már nem támogatja ezt a terméket. A tévéd lekapcsol, és soha többé nem tudsz nézni semmit rajta.

    Szerencsére még nem tartunk itt a fizikai termékek terén, de digitális termékeknél már igen.

    Tegyük fel, hogy veszünk egy új videójátékot, körülbelül 25 000 forintos piaci áron. A fenti példa tökéletesen megtörténhet, és nem tehetsz ellene semmit.

    A Blizzard Entertainment (Diablo, Warcraft, Starcraft, Overwatch) pontról pontra leírja a szerződésében (amit minden játék telepítése után el kell fogadnod, ha használni akarod azt, amiért fizettél), hogy bármikor, bármilyen okból, minden figyelmeztetés nélkül véglegesen véget vethet a terméked használhatóságának. Senkinek nem tartozik magyarázattal, és senki nem vonhatja kérdőre. Nem kell előre megmondania neked, hogy jövőre már nem lesz elérhető — egyik napról a másikra megtörténhet.

    blizzard TOS szerint bármikor bármilyen okból megszüntethetik a jogod hogy használd a terméket, figyelmeztetés nélkül.

    Az Ubisoft még mindig pereskedésben van, mert a The Crew játékot addig a napig árusította, és pénzt fogadott el érte, amíg egyszer csak le nem kapcsolták. Képzeld el: megveszed magadnak vagy valakinek, és mire feltelepítik, már nem is használhatják.

    Egyesek vállat rándíthatnak, hogy semmi sem tart örökké, vagy hogy csak egy játékról van szó, és talán igazuk is van. Viszont ahogy a vállalatok digitális irányítása egyre nagyobb lesz a termékeik felett, és ahogy ez egyre elfogadottabbá válik, úgy válik a helyzet egyre súlyosabbá. Nem most, nem holnap — talán tíz év múlva.

    De nincs minden veszve. Az Európai Unió nemcsak nemzetközi politikai viták forrása, hanem jogoké és jogi eljárásoké is. Az európai polgári kezdeményezés egy olyan rendszer, amellyel petíció indítható, és ha eléri az egymillió aláírást, az Unió kénytelen foglalkozni az üggyel. Nem csak elővenni századik pontként valami délelőtti csevegés során, mert az eset egyenesen a 93/13/EEC irányelvbe ütközik (teljes neve: Tanács 93/13/EGK irányelve a fogyasztói szerződésekben szereplő tisztességtelen feltételekről).

    A Stop Killing Games kezdeményezés elindított egy petíciót. Egy perc alatt kitölthető — kettő, ha nem értesz a számítógépekhez. Csak választ ki az országot a jobb oldalon, add meg a személyigazolvány számod, neved, és klikk. A petíció Július végéig fut, addig el kell érnie az egy milliót, különben az egész megy a levesbe.

    Amit elvárnak, egyszerű: szimpla elektronikus archiválás azoknak akik kifizették már a terméket. Ne gátolják aktívan a játszhatóságot azok számára, akik már megvásárolták, és előre szóljanak, amikor már nem támogatják és nem árusítják a terméket. Minden munkáltatónak és munkavállalónak felmondási időn kell átesnie — egy vállalatnak miért nem kellene hasonlót tennie a fogyasztóival szemben? Talán ma még meg tudjuk akadályozni, hogy a fizetett játékokat elpusztítsák, holnap talán a tévéinket is megtarthatjuk úgy, ahogy megvettük.

    Mi gátolja meg, hogy leégjen egy társasház? A hő és füstelvezető rendszerek szerepe

    A tűz nem válogat, de az épületek felkészülhetnek

    Egy társasház lakójaként ritkán gondolunk bele, mi történne, ha tűz ütne ki az épületben. Még ritkábban tudjuk, hogy az égés során keletkező füst és forróság nagyobb veszélyt jelent, mint maga a láng. A menekülési útvonalakat gyorsan ellepheti a füst, a hőmérséklet perceken belül elérheti a halálos szintet. De szerencsére léteznek rendszerek, amelyek ezt megelőzik. A hő és füstelvezető rendszerek kulcsszereplői a tűz elleni védekezésnek, mégis kevesen tudják, pontosan hogyan működnek és miért létfontosságú a hő és füstelvezető rendszerek karbantartása.

    Mi gátolja meg, hogy leégjen egy társasház? A hő és füstelvezető rendszerek szerepe részletei…

    A mozdulat otthona – A Nemzeti Táncszínház és a parketta találkozása a művészet szolgálatában

    A budapesti Millenáris park területén álló Nemzeti Táncszínház nem csupán egy előadóhely, hanem a kortárs és hagyományos táncművészet szentélye. Itt találkozik a mozdulat, az érzelem és az építészeti harmónia egy olyan térben, amelyet a legapróbb részletekig a táncosok igényeire szabtak. A színház minden négyzetcentiméterét a mozgás inspirálta. A terek kialakítása, az akusztika, a világítás, de még a padló burkolata is egy célt szolgál, a test nyelvén elmesélt történetek hiteles közvetítését. Ebben a rendszerben kap kiemelt szerepet az a parketta, amely a színpadot és a próbatermeket borítja, és amelyet a matraparkett.hu csapata készített.

    A színház, ami a test művészetének ad otthont

    A Nemzeti Táncszínház históriája egészen az 1980-as évekig nyúlik vissza, de mai formáját 2019-ben nyerte el, amikor a korábbi Várszínházból a modern Millenáris épületegyüttesbe települt. A költözés nemcsak térbeli, hanem minőségi ugrást is eredményezett, hiszen az új helyszín nemzetközi szinten is kimagasló technikai adottságokkal rendelkezik, melyeket kimondottan a táncművészet sajátosságait szem előtt tartva terveztek meg. Az új épület legnagyobb különlegessége a multifunkcionális nagyterem, amely közel 370 fő befogadására alkalmas, és olyan akusztikai és technikai jellemzőkkel bír, hogy akár egy nemzetközi balettfesztivál is gond nélkül lebonyolítható lenne benne. Azonban a technikai háttér mögött ott rejlik egy kevésbé látványos, mégis döntő fontosságú mozzanat, mégpedig a táncosok alatti padló, azaz a parketta. Ez az a felület, amelyen nap mint nap tucatnyi koreográfia kel életre, amelynek minden rezdülése továbbadja a táncos mozdulatait a térnek, és amely egyfajta csendes partnerként segíti az előadást.

    A padló, amely együtt lélegzik a mozdulattal

    Amikor táncszínházról beszélünk, a parketta nem pusztán egy esztétikai elem vagy burkolati megoldás, sokkal inkább egy szakmai döntés eredménye, ami komoly technikai tudást kíván. A Nemzeti Táncszínház esetében ezt a feladatot a matraparkett.hu szakemberei vették a vállukra. Az ő munkájuk által egy olyan felület jött létre, ami tökéletes egyensúlyt teremt a rugalmasság és a stabilitás között. Ez a parketta nem túl kemény, hogy ne terhelje túl a táncosok ízületeit, de nem is túlzottan puha, hogy ne akadályozza a mozgást vagy a forgásokat. A speciálisan kialakított rétegrend, a természetes faanyag használata és a precíz kivitelezés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a táncosok szinte eggyé váljanak a színpaddal. A matraparkett.hu szakmai tapasztalata és érzékenysége lehetővé tette, hogy olyan burkolat készüljön, ami nemcsak tartós, de évtizedeken át is megtartja minőségét, még a legintenzívebb próbák és előadások alatt is.

    A tánc és az anyag találkozása

    A fa mindig is különleges anyag volt az építészet és a művészet világában, hiszen egyszerre hordoz természetességet és időtlenséget. A tánc pedig a test és a tér párbeszéde, amelyhez elengedhetetlen egy olyan közeg, amely nemcsak kiszolgálja, hanem inspirálja is az alkotót. A Nemzeti Táncszínház parkettája ilyen közeg. A fa padló minden egyes rostja, minden finom erezete a természetből hozott energiát őriz, amit a mozgás újra életre kelthet. A matraparkett.hu által készített parketta tehát nemcsak fizikai alap, hanem a tánc szakrális tere is egyben. Minden egyes lépés, ugrás vagy piruett alatt ott lüktet a fa saját ritmusa, amely harmonikusan kapcsolódik a táncos testének mozdulataihoz.

    A jövő színtere, tehát tradíció és innováció együtt

    A Nemzeti Táncszínház nem csupán a jelen, hanem a jövő táncosainak is helyet ad. A színházban működő stúdiók, oktatótermek és ifjúsági programok által számos fiatal tehetség kap esélyt a kiteljesedésre. Ehhez azonban nélkülözhetetlen egy olyan környezet, mely egyszerre biztonságos, szakszerű és ösztönző. A matraparkett.hu által kialakított parketta nemcsak a jelen kívánalmaira ad választ, hanem a jövő koreográfiáinak is szilárd alapot nyújt. A padló itt nem puszta díszlet, hanem élő anyag, amely együtt fejlődik a mozgással. A táncszínház és a burkolat kapcsolata ezért sokkal mélyebb, mint elsőre gondolnánk, mert a két elem együttesen hozza létre azt a varázslatot, amit estéről estére a közönség átélhet.

    Ahol a parketta művészetté válik

    A Nemzeti Táncszínház nem pusztán egy épület, hanem eleven organizmus, melynek minden része, az acélgerendáktól a függönyök anyagáig, a táncot szolgálja. Ebben a rendszerben a padló, a parketta különös fontossággal bír, hiszen ez az a felület, ahol a művészet a talajhoz ér, ahol a test energiája visszaverődik, s ahol minden mozdulat nyomot hagy. A matraparkett.hu munkája nem egyszerű kivitelezés volt, hanem egyfajta alkotás, kooperáció a művészetekkel. A táncos lábai alatt rejlő faburkolat ugyanis nemcsak esztétikai elem, hanem az előadás része, amely néma, de elengedhetetlen társ a színpadon.

    Ha legközelebb a Nemzeti Táncszínházban járunk, és elmerülünk a mozdulatok költészetében, érdemes egy pillanatra lefelé is tekintenünk, mert ott találjuk azt a láthatatlan színpadi partnert, a parkettát, amely nélkül mindez nem volna lehetséges.

    Hogyan formálják eszközeink a kreativitást és hatékonyságot?

    A papír visszatérése a digitális korban

    A technológiai fejlődés ellenére meglepő módon egyre többen térnek vissza a hagyományos írásos eszközök használatához. Kutatások igazolják, hogy a kézzel való jegyzetelés javítja az információ megtartását és feldolgozását. Egy minőségi notesz és egy kényelmesen tartott toll kombinációja nemcsak esztétikai élményt nyújt, hanem kognitív előnyökkel is jár. Az irodaszer ebben a kontextusban átalakul a funkcionális eszközből a kreatív folyamatok katalizátorává.

    Hogyan formálják eszközeink a kreativitást és hatékonyságot? részletei…

    A digitális mérleg forradalma

    A mérési technológiák fejlődése óriási változásokat hozott, és a digitális mérlegek ma már nélkülözhetetlenek számos területen. De mi is valójában egy digitális mérleg? Miben különbözik a hagyományos analóg mérlegektől? És miért fontos, hogy hitelesített digitális mérlegeket válasszunk? Ebben a cikkben betekintést nyerünk a modern mérési megoldások világába.

    A digitális mérleg forradalma részletei…

    Irodai és iskolai világítástechnika – Hogyan teremtsünk ideális környezetet a hatékony munkához és tanuláshoz?

    A világítástechnika az egyik legfontosabb tényező, amely befolyásolja az emberek produktivitását, egészségét és közérzetét mind az irodában, mind az iskolában. A megfelelő megvilágítás nemcsak a látásérzékünkre van hatással, hanem a koncentrációra, a hangulatra és az általános jólétre is. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan válasszunk és tervezzünk megfelelő irodai világítástechnikát és tantermi világítást, hogy mind a munkavállalók, mind a diákok számára optimális környezetet teremtsünk. Irodai és iskolai világítástechnika – Hogyan teremtsünk ideális környezetet a hatékony munkához és tanuláshoz? részletei…

    Kezdő munkavállalók számára nyújtott lehetőségek és szórakozási lehetőségek

    Miskolc, Magyarország harmadik legnagyobb városa, egyre vonzóbb célpont kezdő munkavállalók számára. A város nemcsak gazdasági és kulturális központ, hanem egy olyan hely, ahol fiatalok számára számos lehetőség nyílik a karrierépítésre és a szórakozásra egyaránt. Ha most költözöl Miskolcra vagy a környező településekre, érdemes megismerned, milyen lehetőségek várnak rád, és hogyan tudod a legjobban kiaknázni ezt a várost. Kezdő munkavállalók számára nyújtott lehetőségek és szórakozási lehetőségek részletei…

    Milyen változásokat hozhat Donald Trump újbóli elnöki pozíciója a gazdaságban?

    Donald Trump ismét elfoglalja az Egyesült Államok elnöki székét, valószínűleg jelentős változások következnek be a gazdaság számos területén. Trump korábbi politikája alapján várható, hogy hangsúlyosan az „America First” gazdaságfilozófia köré szervezi majd újabb kormányzását, és továbbra is előtérbe helyezi az amerikai vállalatok, ipar és munkahelyek védelmét. De vajon mit is jelenthet mindez az Egyesült Államok és a világgazdaság számára?

    Milyen változásokat hozhat Donald Trump újbóli elnöki pozíciója a gazdaságban? részletei…

    Hogyan kezelték a szennyvizet a középkorban?

    A középkori városok és falvak nem voltak olyan tiszták és rendezettek, mint manapság. Az infrastruktúra és a higiéniai rendszerek hiánya miatt a mindennapi élet gyakran kaotikus volt. A szennyvízelvezetés különösen komoly problémát jelentett, és az ember által termelt szerves hulladék rossz kezelése súlyos egészségügyi és környezeti károkat okozott. A következőkben azt vizsgáljuk meg, hogy milyen kísérleteket tettek e kihívás kezelésére, és ezek a módszerek hogyan hatottak a középkori életre.

    A szennyvíz „kezelése” a középkorban

    A középkorban a szennyvíz kezelésére irányuló kísérletek alapvetően kezdetlegesek voltak. A legtöbb városban nem volt szervezett csatornarendszer, így a szennyvíz nagy része az utcára folyt. Gyakran az emberek az ablakon öntötték ki a szennyvizet, amely a járdákon és az utakon folydogált tovább. Ez a gyakorlat különösen a sűrűn lakott városokban volt problémás, ahol a hulladék felhalmozódhatott és veszélyt jelentett az egészségre. Néhány város megpróbált kezdetleges csatornarendszereket kiépíteni, de a legtöbbjük nyitott csatorna volt, amely gyorsan eltömődött, és a fertőző betegségek táptalajává vált. A szennyvíz szivattyúzására szolgáló technológia, mint például a mai modern szennyvízszivattyúk, ekkor még nem létezett. Az egyszerűbb mechanikus eszközöket főként kutakhoz és öntözéshez használták, de szennyvízkezelésre alkalmatlanok voltak.

    Az éghajlati és földrajzi hatások

    A középkori szennyvíztisztítási módszerek hatékonyságát erősen befolyásolta a helyi földrajzi és éghajlati viszonyok. A vízhez közel épült városokban, mint például Velencében, a szennyvizet gyakran csatornákba engedték, ami a vízfolyások gyors szennyeződését eredményezte. A hegyvidéki településeken a szennyvíz a természetes lejtőkön folyt le, ami rövid távon megoldhatta a problémát, de hosszú távon szennyezte a patakokat és folyókat. A középkor végére számos olyan technológiai újítás jelent meg, amelyek a későbbi fejlesztések alapját képezték. A szennyvízszivattyúk fejlesztése még gyerekcipőben járt, de néhány találmány, például a mechanikus szivattyúrendszerek már megmutatták, hogy az emberiség képes hatékonyabb megoldásokat kifejleszteni. Ezek azonban főként mezőgazdasági és ipari alkalmazásokra szolgáltak, és nem a szennyvízprobléma megoldására készültek.

    A szennyvízkezelés hatása az egészségre

    A középkori szennyvízelvezetési módszerek hiányosságai súlyos egészségügyi kockázatokat eredményeztek. A szennyezett víz gyakran járványok okozója volt. A rossz higiéniai körülmények részben felelősek voltak a pestis, a kolera és más járványok terjedéséért. A fertőző betegségek különösen a városi lakosságot érintették, és a szűk utcákon átfolyó szennyvíz ideális környezetet biztosított a betegséget terjesztő kórokozók számára. Ezek a kihívások végül arra késztették a városokat, hogy javítsák infrastruktúrájukat. A középkorban még nem léteztek modern szennyvízszivattyúk, de a technológia fejlődésével egyre kifinomultabb rendszerek jelentek meg. A reneszánsz idején jelentek meg az első zárt csatornarendszerek, amelyek képesek voltak elválasztani a szennyvizet az ivóvíztől. Ezek a fejlesztések jelentős előrelépést jelentettek a közegészségügy számára.

    A középkori szennyvízkezelés öröksége

    A középkori higiéniai gyakorlatok megértése segít jobban megérteni az emberiség hosszú útját a higiéniai infrastruktúra fejlődésében. A szennyvízszivattyúkat és a modern csatornarendszereket ma már szinte természetesnek vesszük, pedig ezek a technológiák évszázados fejlődés eredményei. A középkor tanulságai arra emlékeztetnek bennünket, hogy az alapvető higiénia nemcsak technikai, hanem társadalmi kérdés is. A középkori városok utcáin áramló szennyvíz képe ijesztő lehet, de egyben inspiráló is. Az olyan technológiai újítások, mint a szennyvízszivattyúk feltalálása, bizonyítják, hogy az emberiség képes tanulni a múlt hibáiból és javítani az életkörülményeket. Ez a fejlődés nemcsak a városok tisztaságában, hanem az emberek egészségében és életminőségében is mérhető. A középkor tanulságai ma is hatással vannak a várostervezésre és az egészségügy fejlesztésére. Az akkori kudarcok és nehézségek azt mutatják, hogy az infrastruktúra fejlesztése kulcsfontosságú a társadalmi jólét szempontjából. A modern szennyvízszivattyúk és csatornarendszerek nemcsak technológiai vívmányok, hanem az emberi leleményesség és kitartás szimbólumai is. Ahogyan a középkorban az emberek a kaotikus utcákkal és a betegségekkel küzdöttek, ma olyan rendszereket építettünk ki, amelyek biztosítják a mindennapi élet tisztaságát és egészségét.

    Az ADR tanácsadó mesél – Miért fontos, és hogyan segíthet a munkája?

    Képzeljük el, hogy egy nagy logisztikai cégnél dolgozunk, ahol naponta több tonna veszélyes anyagot szállítanak az ország különböző pontjaira. Vajon hány szabályozásnak kell megfelelni, hogy minden simán menjen, és a szállítási folyamat ne jelentsen veszélyt sem a sofőrökre, sem a környezetre? Itt lép a képbe Károly, az ADR tanácsadó, aki minden szükséges tudással és tapasztalattal rendelkezik ahhoz, hogy a vállalat biztos kézzel navigáljon az előírások tengerében. Károly több, mint tíz éve dolgozik ADR tanácsadóként, és most elmeséli, miért olyan fontos ez a szakma, milyen feladatokat lát el nap mint nap, és hogyan segíti a vállalatokat a szabályozások betartásában.

    adr tanácsadó

    „Az emberek többsége talán nem is gondol bele, hogy a veszélyes áruk szállítása mennyire összetett folyamat” – kezdi Károly. „Vegyük például a benzinszállítást. Egy egyszerű benzinkúti utántöltés során is rengeteg szabályt kell betartani. A szállítójárműnek, a sofőrnek, a csomagolásnak, sőt még a rakodás módjának is szigorú előírásoknak kell megfelelnie.” Az ADR, azaz a veszélyes áruk nemzetközi közúti szállításáról szóló megállapodás biztosítja, hogy ezek a szállítmányok a lehető legbiztonságosabb módon érjenek célba. Egy ADR tanácsadó szerepe abban rejlik, hogy biztosítsa a vállalat megfelelését ezeknek az előírásoknak, és hogy csökkentse a hibázásból adódó kockázatokat. „Az egyik legfontosabb feladatom az, hogy a vállalatokat rávezessem, hogyan tarthatják be ezeket a szabályokat anélkül, hogy felesleges terhet rójanak a munkavállalókra vagy veszélyeztetnék a hatékonyságot” – mondja Károly. Károly napirendje sosem unalmas, hiszen az ADR tanácsadó munkája rendkívül változatos. „Egyszer épp egy veszélyes vegyi anyagot szállító cég belső auditját végzem, máskor pedig képzést tartok a sofőröknek. A legizgalmasabb talán az, amikor konkrét problémákat kell megoldanom – például, ha egy vállalat új terméket szeretne szállítani, amelyre még nincsenek bejáratott protokollok” – meséli. Az ADR tanácsadó felügyeli, hogy a vállalat megfeleljen a nemzetközi és helyi szabályozásoknak. Gondoskodik arról, hogy a szükséges szállítási és biztonsági dokumentumok rendben legyenek. Oktatásokat szervez, hogy a dolgozók tisztában legyenek a teendőikkel veszélyes áruk szállítása során. Ha egy vállalatnál szabályszegés vagy baleset történik, az ADR tanácsadó segíti az okok feltárását és a megoldások kidolgozását. „Sokan nem is gondolják, hogy a munkánk mennyire aprólékos – itt minden részlet számít, hiszen a legkisebb mulasztás is komoly problémát okozhat” – hangsúlyozza Károly.  „Az ADR tanácsadói szolgáltatásra leginkább azoknak a vállalkozásoknak van szükségük, amelyek veszélyes árukkal dolgoznak – de ez nem csak a vegyiparra korlátozódik” – mondja Károly. Azok a cégek, amelyek például veszélyes anyagokat (pl. vegyszereket, üzemanyagot, festékeket) szállítanak, robbanóanyagokat kezelnek, ipari hulladékot szállítanak, vagy akár akkumulátorokat forgalmaznak, mind érintettek az ADR szabályozásban. „Néha meglepő helyekről is megkeresnek. Egyszer például egy olyan céggel dolgoztam, amely drónokat szállított. Kiderült, hogy a drónok akkumulátorai veszélyes árunak minősülnek, ezért szükségük volt az én segítségemre” – osztja meg Károly egy érdekes történetét.

    A jó ADR tanácsadó kiválasztása kulcsfontosságú, hiszen a munkája jelentős hatással lehet a vállalat működésére. „A legfontosabb szempontok szerintem a tapasztalat és a szakmai elhivatottság” – mondja Károly. Egy tapasztalt tanácsadó jól ismeri az iparági kihívásokat és a szabályozásokat. Fontos, hogy a tanácsadó érthetően magyarázza el a bonyolult előírásokat. Az ADR szabályozások gyakran változnak, ezért egy jó tanácsadónak gyorsan kell alkalmazkodnia. Érdemes olyan szakembert választani, akit más vállalatok is ajánlanak. „Az én filozófiám az, hogy a tanácsadás nem csak a szabályok betartásáról szól, hanem arról is, hogy segítsek a cégeknek hatékonyabbá válni. Ha egy tanácsadó nem tud hozzáadott értéket nyújtani, akkor nem végezte jól a munkáját” – hangsúlyozza Károly. Az ADR tanácsadók, mint Károly, nélkülözhetetlenek a veszélyes áruk szállításában. Az ő szakértelmük biztosítja, hogy a vállalatok ne csak megfeleljenek a jogszabályoknak, hanem biztonságosan és hatékonyan végezzék tevékenységüket. Ahogy Károly is mondja: „Az én munkám akkor sikeres, ha egy vállalat működése zökkenőmentes, és a kollégák biztonságban hazatérhetnek a munkanap végén.”