Az ókori Róma hétköznapi élete elképzelhetetlen volt a fürdők nélkül. Ezek a közösségi terek messze túlmutattak a tisztálkodáson, mivel a társasági események színhelyei, intellektuális eszmecserék és pihenésre szolgáló helyek is voltak egyben. A gőzfürdőzés különösen népszerű volt, hiszen az emberek már akkor felismerték a meleg, párás környezet jótékony hatásait. A modern szauna építés során sok szempontból visszanyúlunk ezekhez az ókori hagyományokhoz, igaz, technológiailag egészen más formában.

A római fürdőkultúra kezdetei
A fürdőzés szokása Etruriából és Görögországból szivárgott be Rómába, de a rómaiak fejlesztették tökélyre. A Kr. e. 2. századtól kezdve a közfürdők egyre inkább elterjedtek, és a császárkorra már hatalmas méretű, gazdagon díszített komplexumokká váltak. Ezeket a létesítményeket nemcsak a városokban, hanem a provinciákban is felépítették, a Római Birodalom minden szegletébe eljuttatva a gőzfürdőzés kultúráját.
A fürdőházak felépítése és működése
A római fürdők komplex felépítésűek voltak, számos eltérő helyiséggel rendelkeztek, mindegyiknek megvolt a maga sajátos hőmérséklete és szerepköre. A legforróbb helyiség a caldarium volt, ahol a gőzfürdőzés zajlott. A helyiség melegét a hypocaustum biztosította, mely egy központi fűtőrendszer volt. Ez a rendszer forró levegőt keringetett a padló alatt és a falakban, ami rendkívül hatékonynak bizonyult, már a korabeli mérnöki csúcstechnológiát képviselve. A frigidarium, mely a hideg vizes fürdőzés színtere volt, és a tepidarium, mely a langyos fürdőzésre szolgált, kiegészítették a fürdőzést, lehetővé téve a fokozatos hőmérséklet váltást a látogatók számára.
A gőzfürdőzés szerepe a társadalomban
A fürdők nem csupán a higiénia, hanem a társadalmi élet színterei is voltak. A római polgárok itt találkoztak barátaikkal, üzleti partnereikkel, vagy épp filozófiai vitákba bonyolódtak. A fürdőzést gyakran masszázs, illóolajos kezelések, sőt sporttevékenységek előzték meg, amelyeket az apodyterium (öltöző), a palaestra (edzőtér) és más helyiségek szolgáltak ki. A gőzfürdőzés így nemcsak testi, de lelki megtisztulást is jelentett.
A luxus és a közjó találkozása
Érdekes az a tény, hogy a grandiózus termálfürdő komplexumok nem csupán a jómódúak kiváltságai voltak. A római köztéri fürdők legtöbbjének használata ingyenes volt, vagy mindössze egy jelképes belépési díjat kellett fizetni, amit gyakran maga a császár fedezett a nép számára. A Caracalla- vagy a Diocletianus féle fürdők nagyszerű építészeti alkotások voltak, márványborításukkal, mozaikjaikkal és szökőkútjaikkal a luxus és a közösségi szórakozás kiváló egyensúlyát jelenítették meg. Manapság elképzelhetetlen, hogy egy ilyen pazar hely mindenki számára nyitva álljon, de a rómaiak tudták, hogy a közös gőzfürdőzés elősegíti a társadalom jólétét és összetartozását.
Modern hatások és a szauna építés reneszánsza
Habár a római fürdők fénykorának tovatűnt, a hatása a jelenig hat. A közkedvelt fürdők, wellness részlegek, szaunák, valamennyien visszakanyarodnak ezekhez a kezdetekhez. A modern szauna építés, nemcsak a technikai fejlődését tekintve, de szellemiségét is belefonja az ókori elődök hagyományába. A forró levegő, a nyugalom, a csönd, s a közösségi élmény kombinációja a mai ember számára is olyan kardinális, mint amilyen a római polgároknak kétezer éve volt. A gőzfürdőzés ezért nem csupán a test megtisztításáról szólt, de mélyebb kulturális jelentéssel is bírt. Az ókori Róma fürdőházai nem csupán mérnöki bravúrok voltak, hanem a társadalmi élet lüktető magjai is. A mai szauna építésnél ezen hagyományt folytatjuk, ám új köntösben, miközben az alapvető eszme, a test és a lélek harmonikus tisztulása, nem változott a századok során. A gőzfürdőzés élménye a rómaiak számára szinte szakrális jelleggel bírt. A meleg és pára egyvelege nemcsak a testet tisztította meg a városi élet porától, hanem mintegy átlépést is jelentett a mindennapok nyüzsgéséből egy nyugodtabb, befelé figyelő helyzetbe. A fürdők gyakori látogatása szinte rituálévá lett, amit sokan napi rendszerességgel gyakoroltak. Aki megtehette, órákat töltött ezekben a komplexumokban, átsétálva egyik helyiségből a másikba, hol egy filozófiai beszélgetésbe cseppenve, hol egy masszőr ügyes keze alatt pihenve. A modern wellnesskultúra és a mai szauna építés gyakorlatilag ugyanebből az igényből táplálkozik. Visszatalálni önmagunkhoz, megtisztulni és feltöltődni egy olyan térben, amelyet a test és a lélek egyaránt otthonának érez. A római gőzfürdő hagyománya tehát nem múlt el, csupán új formában él tovább a XXI. században.